See Muurinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muuri",
"3": "nen"
},
"expansion": "muuri + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Probably muuri + -nen, or alternatively also from Low German names like Moricke.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muurinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muuriseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muurinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muurinen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muuri",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muurinen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːrinen/"
},
{
"ipa": "[ˈmuːrine̞n]"
},
{
"rhymes": "-uːrinen"
}
],
"word": "Muurinen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muuri",
"3": "nen"
},
"expansion": "muuri + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Probably muuri + -nen, or alternatively also from Low German names like Moricke.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muurinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muuriseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muuriselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muuriseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muurisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muurisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muurisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muurinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muurinen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muuri",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːrinen",
"Rhymes:Finnish/uːrinen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːrinen/"
},
{
"ipa": "[ˈmuːrine̞n]"
},
{
"rhymes": "-uːrinen"
}
],
"word": "Muurinen"
}
Download raw JSONL data for Muurinen meaning in All languages combined (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Muurinen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Muurinen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.